ریختن روغن اشتباه در گیربکس

  ریختن روغن اشتباه در گیربکس

   

  ریختن روغن اشتباه در گیربکس

   

  ریختن روغن اشتباه در گیربکس را جدی بگیرید . گیربکس های خودرو مکانیزم های ظریفی دارند. هر خودرو توصیه های خاص خود سازنده را دارد که خودروی شما به چه نوع روغن گیربکس نیاز دارد.

  روغن گیربکس بسیار شبیه روغن موتور عمل می کند. روغن همان چیزی است که اجزای داخلی گیربکس را روغن کاری می کند. گیربکس خودرو با انتقال نیرو از موتور به چرخ های ماشین کار می کند.

  در اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک، سیستم گیربکس شامل یک تابه روغن است که روغن گیربکس و همچنین فیلتر گیربکس را ذخیره می کند. این روغن همان چیزی است که نیروی مورد نیاز برای درگیر شدن با دنده های مختلف در جاده را فراهم می کند.

  از طرف دیگر، روغن گیربکس دستی در تعویض دنده ها دخالتی ندارد زیرا یک سیستم مکانیکی است. از آنجایی که سیستم گیربکس اتوماتیک هیدرولیک است، هنگامی که روغن  آلودگی کمی داشته باشد، گیربکس شروع به لیز خوردن می کند و در نهایت از کار می افتد. در سیستم گیربکس دستی، هنگامی که روغن آلوده وجود داشته باشد، سیستم نویز می کند و قطعات داخلی آن فرسوده می شوند و در نهایت از کار می افتند.

  برخی از روغن های گیربکس با انواع مختلف گیربکس ها بسیار ناسازگار هستند زیرا از مواد افزودنی مختلف در سیالات استفاده می شود. گیربکس خودروی شما به روغن مناسبی نیاز دارد که توسط سازنده خودرو توصیه شده است تا به درستی کار کند و حداکثر طول عمر را داشته باشد.

  خیلی که غیرمعمول نیست که اگر شخصی نداند چه روغنی را باید در ماشین خود بریزد، اما ریختن مایع گیربکس اشتباه در ماشین باعث میشود عمر گیربکس خودرو شما کم شود و آسیب به قطعات داخلی وارد شود .

   

  انواع روغن گیربکس

  در مورد روغن گیربکس چندین مدل مختلف وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. ابتدا باید بدانید که آیا ماشین شما به روغن گیربکس اتوماتیک یا دستی نیاز دارد. سپس مشخص کنید که آیا خودروی شما گیربکس اتوماتیک است یا خیر.

   

  مطالب مفید : تعمیر گیربکس جیلی

   

  روغن گیربکس ATF

  روغن گیربکس ATF روغنی است که در خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند استفاده می شود. این روغن برای استفاده در گیربکس های اتوماتیک که از پمپ هیدرولیک، چرخ دنده ها، دیسک ها و باندها تشکیل شده اند، بهینه شده است.

   

  روغن گیربکس CVT

  گیربکس متغیر پیوسته  CVT نوعی دیگر از گیربکس های  خودرو های اتوماتیک است. این نوع گیربکس می تواند به طور یکپارچه از طریق یک محدوده دنده پیوسته تغییر کند. می توانند این کار را با سر خوردن روی یک سری قرقره های متصل به یک باند به جای یک مجموعه ثابت از چرخ دنده ها انجام دهد. گیربکس های CVT به روغن CVT نیاز دارند. این روغن دارای اصلاح کننده های اصطکاک است که به تسمه ها اجازه می دهد تا روی قرقره ها سر بخورند.

   

  اگر از روغن گیربکس اشتباه ریختم چه اتفاقی می افتد؟

  رایج ترین اشتباهی که در روغن های گیربکس اتفاق می افتد ریختن روغن ATF  به جای CVT و البته حالت برعکس آن است .  البته گاهی هم پبش آمده که کلا از روغن موتور به جای روغن گیربکس در گیربکس ریخته شده که نهایتا منجر به نابودی و آسیب شدید به گیربکس شده است.

   

  علائم هشدار دهنده

  چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که هنگام ریختن روغن اشتباه در گیربکس باید به آنها حواستان باشد و خیلی سریع اقدام به تعمیر گیربکس کنید . از جمله از این علامت ها :

   

  صداهای عجیب و غریب موتور مانند صدای کوبیدن

  توقف خودرو پس از تعویض دنده

  جا به جا نشدن دنده ها

  جابجایی خشن بین دنده ها

  لغزیدن چرخ دنده ها

  قفل شدن کلاچ

   

  پس از ریختن روغن اشتباه در گیربکس چقدر وقت دارم

  اگر به طور تصادفی روغن اشتباه در گیربکس ریختید و  ATF را در یک CTV قرار دادید، سرعت مرگ گیربکس را  مستقیماً دو برابر کرده اید. در گیربکس CVT، تخلیه تمام روغن CVT غیرممکن است. اگر به طور تصادفی ATF را اضافه کرده باشید، گیربکس شما حاوی مخلوطی از مایعات ATF و CVT خواهد بود. گیربکس CVT شما همچنان برای مدتی کار می کند زیرا مخلوطی از هر دو مایع است و همچنان اصطکاک کافی برای کارکرد گیربکس CVT برای مدتی وجود خواهد داشت. با این حال، در نهایت، آسیب دائمی رخ خواهد داد و شما باید گیربکس خود را تعمیر کنید.

   

  اگر از روغن گیربکس اشتباه استفاده کردیم چه باید کرد

  اگر از روغن گیربکس اشتباه استفاده کرده اید، باید در اسرع وقت آن روغن را تخلیه کنید تا میزان آسیب به گیربکس خود را به حداقل برسانید. اگر با  ماشین خود چندین کیلومتر با روغن نامناسب رانندگی کرده است، ممکن است باید گیربکس خود را کاملاً تعمیر اساسی کنید زیرا به قسمت های داخلی آسیب وارد شده.

   

  تعویض روغن گیربکس اشتباه با گیربکس آپ

  گیربکس آپ با دهه ها تجربه در تعمیرات گیربکس اتوماتیک این اطمینان را به شما میدهد که نگران هیچ چیزی نباشید و گیربکس خودرو شما همانند روز اول با هر ایرادی که باشد خواهد شد . کافی ست در صورت دیدن هر کدام از ایراد هایی که در بالا گفته شده و یا هر ایرادی که در گیربکس احساس میکنید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران زبده ما شما را راهنمایی کنن و یا از خدمات رایگان عیب یابس ما در مجموعه بهره مند شوید .

  مطالب مفید