تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک

   

  علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک

   

  دانستن علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک باعث میشود در هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک صرفه جویی کنید. مبدل گشتاور ، به عنوان یکی از اجزای کلیدی خودرو ، باید به درستی کار کند تا از سواری نرم اطمینان حاصل شود. هنگامی که مبدل گشتاور کار نمی کند ، ماشین شما با مشکلات اساسی روبرو می شود.

   

  توربین یا مبدل گشتاور چیست

  در خودرو های گیربکس دستی رابط بین گیربکس و موتور کلاچ است که در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک، خبری از کلاچ و پدال سوم نیست. بنابراین مسئول ارتباط بین گیربکس و موتور  قطعه‌ای به‌نام مبدل گشتاور یا توربین و یا تورک کانورتر (Torque Converter) است.

  برای اینکه خیلی روشن تر کار توربین گیربکس را درک کنید باید گفت کار اصلی این قطعه پمپاژکردن روغن جهت انتقال نیرو از موتور به گیربکس است و برای اینکه گیربکس شتاب بگیرد نیازمند این است که توربین عملیات شتاب دهی را منتقل کند.

  زمانی که پیشرانه با سرعت و دور موتور کم فعالیت می‌کند، مانند هنگام توقف کامل در ترافیک یا چراغ قرمز، فشار ورودی به مبدل گشتاور کم است و بنابراین برای متوقف نگه داشتن خودرو با کمی فشار بر پدال ترمز، این کار انجام می‌شود. به محض اینکه پدال گاز فشرده می‌شود، با بالا رفتن دور موتور فشار بیشتری به مبدل وارد شده تا انتقال قدرت به محورها و چرخ‌ها افزایش پیدا کند.

   

  نشانه های خرابی توبین گیربکس اتوماتیک

   

  لغزش و از دنده خارج شدن

  یکی از نشانه های خرابی از دنده خارج شدن و یا تعویض دنده با تاخیر و یا خرابی بلبرینگ است.

  در همین راستا ، روغن نا کافی یا بیش از حد در گیربکس می تواند باعث اختلال در عملکرد دنده ها به صورت غیره منتظره شود. یکی از مواردی که لغزش ایجاد میکند  کاهش شتاب خودرو و کاهش مصرف سوخت است.

   

  گرمای بیش از حد

  یکی دیگر از نشانه های ایراد در مبدل گشتاور این است که دماسنج ماشین شما  به حالت چشمک زن در بیاید که نشان دهنده گرمای بیش از حد است. این نشانه ممکن است به دلیل کاهش فشار روغن و یا  در اثر عملکرد نادرست شیر برقی ایجاد شود.

  لغزش هنگام رانندگی نیز می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. از طرف دیگر ، گرم شدن بیش از حد اتفاق خوبی برای مبدل شما نیست زیرا می تواند منجر به ساییدگی قطعات داخلی گیربکس شود. علاوه بر این ، مبدل نمی تواند وظیفه اصلی انتقال قدرت از موتور به گیربکس را انجام دهد.

   

  روغن گیربکس آلوده

  مبدل گشتاور با روغن گیربکس اتوماتیک  پر شده است. اگر روغن حاوی براده ، آلودگی یا لجن سیاه باشد ، آلوده است و این نشانه آسیب دیدن انتقال است. همچنین سیال کثیف می تواند بر اجزای مبدل گشتاور مانند بلبرینگ استاتور و باله های توربین تأثیر بگذارد.

  برای جلوگیری از وقوع هر یک از این موارد فوق در طول زمان ، باید اطمینان حاصل کنید که روغن با کیفیت بالا در گیربکس خود بریزید.

   

  لرزش

  وقتی در جاده ای هموار حرکت می کنید ، خودرو شما می لرزد ، گویی روی سطحی سنگی قرار گرفته اید این نشانه ممکن است در کلاچ قفل شده در مبدل گشتاور به وجود آمده باشد.

   

  افزایش سرعت استال

  دور های موتور به اندازه ای بالا ست که مبدل گشتاور بتواند قدرت موتور را به گیربکس منتقل کند ، که به آنسرعت استال میگویند. یک مبدل گشتاور آسیب دیده قادر نخواهد بود نیروی چرخشی موتور را به فشار هیدرولیکی منتقل کند.

  نکته منفی در این خصوص این است که می تواند سرعت عادی را افزایش دهد ولی ، زمان بیشتری برای گیربکس لازم است تا موتور را درگیر کند.

   

  صداهای غیر معمول

  یک مبدل گشتاور آسیب دیده صداهایی را منتشر می کند و این یک علامت واضح است که باید بررسی شود. بنابراین ، اگر صدای چرخاندن یا کلیک کردن را می شنوید ، یا از یاتاقان های خراب شده یا باله توربین شکسته ، و نیاز به تعویض دارد.

   

  چرا توربین خراب میشود

  قبل از اینکه مبدل گشتاور شما علائم خرابی را نشان دهد ، باید مراقب باشید که چه چیزهایی می تواند منجر به آن شود. بنابراین ، موارد زیر برخی از دلایل به وجود آمدن  مشکلات درمبدل گشتاور است.

   

  مهر و موم توربین آسیب دیده

  اگر مهر و موم توربین آسیب دیده باشد ، می تواند باعث نشت روغن در محفظه شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، توربین قادر به انتقال یکنواخت قدرت از موتور به گیربکس نخواهد بود. در نتیجه ، ممکن است گرمای بیش از حد ، لغزش ، در میان سایر مشکلات وجود داشته باشد.

    

  شیر برقی کلاچ توربین آسیب دیده

  شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور یک جزء الکترونیکی است که به اندازه گیری فشار سیال و تنظیم میزان روغن دریافتی کلاچ کمک می کند.

  اگر شیر برقی معیوب باشد ، اندازه گیری دقیقی از میزان نیاز روغن وجود ندارد که می تواند منجر به فشار غیر طبیعی سیال شود. در نتیجه ، ممکن است رفتارهای نامنظمی مانند گاز ضعیف ، خاموش شدن موتور و سایر موارد وجود داشته باشد.

   

  کلاچ توربین آسیب دیده

  کلاچ توربین به بستن و قفل شدن گیربکس و موتور در درایو مستقیم کمک می کند. با این حال ، خراب شدن توربین می تواند باعث شود خودرو حتی در زمان توقف راننده روی دنده بماند.

   

  بلبرینگ سوزنی معیوب

  بلبرینگ سوزنی استاتور ، توربین ، پروانه و مبدل را جدا می کند. متناوباً ، بلبرینگ های معیوب می توانند منجر به ایجاد سر و صدا در هنگام رانندگی شوند. همچنین می تواند منجر به تجمع تراشه های فلزی در روغن گیربکس به دلیل تماس فلز با فلز شود.

   

  هزینه تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک

  هنگامی که با علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک آشنا میشوید باعث میشود از بسیاری از آسیب های دیگری که ممکن است این علائم به گیربکس وارد کنن جلوگیری کنید و هزینه تعمیرات خود را به حداقل برسانید . هزینه تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک بسته به این که آیا باید تعمیر شود و یا نیاز به تعویض دارد و چه آسیب هایی به آن وارد شده متغیر است . جهت مشاوره و اطلاع از وضعیت خودرو خود و هزینه ها لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  مطالب مفید

  مطالب پر بازدید و مفید

  کلیک کنید

  اجزای گیربکس اتوماتیک

  کلیک کنید

  گیربکس cvt چگونه کار میکند

  کلیک کنید

  تعمیر گیربکس آریزو

  کلیک کنید

  چرا گیربکس زوزه میکشد ؟

  کلیک کنید

  هزینه تعمیر گیربکس مگان