دلایل نشت روغن گیربکس

   

  دلایل نشت روغن گیربکس چیست و چقدر هزینه تعمیر آن است ؟ آیا خودروی من نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک دارد؟ این ها سوالات اولیه ای است که در مواجهه با نشت روغن گیربکس از زیر ماشین مطرح میشه و ما در این مقاله به پاسخ به آن ها پرداخته ایم .

  قطعاً  دیگر زمان تعمیر نشتی روغن گیربکس فرا رسیده است. تعمیر نشتی روغن گیربکس هزینه زیادی ندارد و در بیشتر موارد به طرز شگفت آوری آسان خواهد بود مگر آنکه دیر به این مشکل رسیدگی کنید و اجازه دهید خودرو با حجم روغن کم بسیار حرکت کند در این صورت به قطعات داخلی گیربکس آسیب جدی وارد شده و هزینه بیشتری روی دستتان میگذارد.

   

  ابتدا، بیایید نگاهی به رایج ترین دلایل بیندازیم:

   

  شایع ترین دلایل نشت روغن گیربکس، واشر بد گیربکس یا کارتل گیربکس زنگ زده است. اگر آخرین بار شما یا مکانیکتان پیچ تخلیه روغن را به درستی سفت نکرده اید، ممکن است علت آن نیز باشد. همچنین می تواند ناشی از نشتی مهر و موم روی گیربکس باشد.

   

  دلایل رایج نشت روغن گیربکس

   

  فرسودگی واشر کارتل

  دلایل نشت روغن گیربکس- فرسودگی واشر کارتل

  نشتی واشر کارتل شایع ترین علت نشتی گیربکس اتوماتیک است. در اکثر مدل‌های خودرو، هر بار که کارتل گیربکس جدا میشود، باید واشر قدیمی با جدید تعویض شود، اما بسیاری از افراد دوباره واشر قدیمی را نصب می‌کنند. همین امر می تواند خیلی زود منجر به نشت روغن گیربکس شود.

  همچنین این اتفاق میتواند در اثر فرسودگی واشر به مرور زمان اتفاق بیفتد چرا که  روغن گیربکس به آرامی باعث خوردگی آن میشود.

  برخی از مدل های گیربکس به جای واشر از مهر و موم استفاده می کنند که ممکن است فرسوده شود و نیاز به تعویض داشته باشد.

   

  ترک خوردگی یا زنگ زدگی کارتل گیربکس

  دلایل نشت روغن گیربکس-ترک خوردگی کارتل

  یکی دیگر از دلایل رایج نشتی گیربکس، ترک خوردگی کارتل گیربکس است. اگر در هنگام رانندگی به یک جسم سخت در زیر ماشین برخورد کنید و به  روی گیربکس ضربه وارد شود ممکن است این اتفاق برای کارتل گیربکس بیفتد.

  کارتل ها از نظر مواد بسیار نازک هستند و اگر شروع به زنگ زدن کنند، به سرعت سوراخ می شوند. هرگونه نشانه ای از زنگ زدگی را بررسی کنید و در صورت مشاهده، احتمالاً زمان تعویض کارتل گیربکس فرا رسیده است.

   

  نشتی پیچ تخلیه گیربکس

  دلایل نشت روغن گیربکس-نشتی پیچ تخلیه

  همه گیربکس های اتوماتیک دارای پیچه تخلیه نیستند، اما برخی از آن ها دارای این پیچ  هستند و  شما این پیچ را روی گیربکس خود دارید، احتمالپ دارد نشتی از آن باشد. معمولاً یک مهر و موم اورینگ روی پیچ تخلیه وجود دارد که پس از هر تعویض روغن باید تعویض شود.

  اکثر افراد  و همکاران هنگام تعویض روغن، این اورینگ آب بندی را تعویض نمی کنند و در نتیجه پس از مدتی باعث نشتی گیربکس میشود .

   

  خم شدگی کارتل گیربکس

  دلایل نشت روغن گیربکس-خم شدگی کارتل

  این اتفاق زمانی می افتد که درز گیربکس قوی صورت گرفته باشد و مکانیک کم تجربه برای برداشتن کارتل اطراف ان را خم کند.  

  کارتل های گیربکس فولاد بسیار ضعیفی دارند و اگر کسی پیچ گوشتی بزرگی را برای برداشتن آن به زیر آن بیندارد، این خطر وجود دارد که آن را خم کند. اطراف لبه های کارتل گیربکس را  بررسی کنید. اگر خم شده باشد، ممکن است مجبور شوید آن را به طور کامل تعویض کنید.

   

  نشتی  لوله سیال گیربکس

  دلایل نشت روغن گیربکس-نشتی لوله سیال گیربکس

  گیربکس های اتوماتیک دارای خنک کن گیربکس هستند . این لوله ها از فولاد ساخته شده اند و تمایل زیادی به سوراخ شدن و زنگ زدگی دارند. همچنین ایت لوله ها اغلب به کارتل گیربکس نزدیک هستند، که ممکن است فکر کنید که نشتی از ظرف کارتل است اما از لوله  گیربکس است.

   

  گرفتگی تهویه گیربکس

  دلایل نشت روغن گیربکس- گرفتگی تهویه گیربکس

  اکثر گیربکس های اتوماتیک دارای نوعی تهویه گیربکس باز در بالای گیربکس هستند تا اطمینان حاصل شود که فشار زیادی در داخل آن ایجاد نمی شود. این تهویه های کوچک در برخی از مدل های خودرو مسدود میشوند که باعث ایجاد نشت گیربکس در همه جا می شود.

   

  آیا با نشتی روغن گیربکس میتوان رانندگی کرد ؟

  اگر مطمئن هستید که سطح روغن گیربکس خوب است، و روغن زیادی را از دست نداده اید با یک نشتی کوچک به گیربکس خود آسیب نخواهید رساند. البته مشروط به اینکه خیلی سریع خودرو خود را به تعمیرگاه رسانده و ایراد به وجود آمده را رفع کنید.

  هر چه بیشتر با ماشینی که نشتی روغن دارد رانندگی کنید، روغن بیشتری تخلیه می شود. در برخی مواقع دیگر روغنی  باقی نمی ماند و به طور کامل تخلیه میشود  و گیربکس شما آسیب خیلی جدی می بیند. اگر نشتی کوچک باشد، می تواند برای شما وقت بخرد تا برای تعمیر به نزدیکترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک  بروید.

  البته نشت روغن گیربکس برای محیط زیست و حیوانات بسیار خطرناک است، بنابراین باید هرچه سریعتر آن را تعمیر کنید.

  مطالب مفید

  مطالب مفید و پر بازدید

  کلیک کنید

  تعمیر گیربکس ام جی MG

  کلیک کنید

  خودرو اتومات یا دستی

  کلیک کنید

  تعمیر گیربکس لیفان

  کلیک کنید

  چرا ماشین روغن کم میکند

  کلیک کنید

  تعمیر گیربکس اتوماتیک ال 90