خاموش شدن ماشین در دنده عقب

  خاموش شدن ماشین در دنده عقب

   

  خاموش شدن ماشین در دنده عقب

   

  خاموش شدن ماشین در دنده عقب از مشکلات جدی است که اگر اتفاق بیفتد عملا انگار که ماشین از کار افتاده و روشن نمیشه . اگر ماشین شما هنگام قرار دادن آن در دنده عقب خاموش میشه، چند دلیل احتمالی وجود دارد. اگر خودرو شما هیبریدی است، ممکن است مشکل از باتری یا سیستم شارژ باشد. اگر هیبریدی نیست و در دنده عقب خاموش میشود، احتمالا مشکلی در سیستم انتقال وجود دارد.

  اگر وقتی ماشین را در دنده عقب قرار می‌دهید خاموش می‌شود و وقتی دنده را به دنده درایو یا پارک میبرید دوباره روشن می‌شود، این می‌تواند به این معنی باشد که باتری شما ضعیف شده است. اگر اغلب این اتفاق می افتد، به احتمال زیاد باید باتری خودرو خود را تعویض کنید. اما اگر هر چند وقت یکبار این اتفاق می افتد و به نظر نمی رسد زمانی که ماشین برای مدت طولانی رانده شده یا کاملاً شارژ شده است، اتفاق نمی افتد، پس احتمالاً ایراد از باتری ماشین نیست.

   

  دلایل خاموش شدن ماشین در دنده عقب یا درایو

  به دلایلی که در زیر ذکر شده است توجه کنید ممکن است یکی از دلایل زیر علت خاموش شدن ماشین شما در دنده عقب و یا در دنده درایو باشد :

   

  نشتی گیربکس را بررسی کنید

  روغن گیربکس تمام قطعات داخل گیربکس را روان می کنند. در خودروهای گیربکس اتوماتیک، روغن  همچنین به عنوان خنک کننده عمل می کند و به انتقال نیروی موتور به گیربکس کمک می کند. بنابراین نقش مهمی در عملکرد روان خودرو و تامین نیروی مورد نیاز سیستم انتقال دارد.

  نشتی در روغن گیربکس کاملا طبیعی است، اما اگر رفع نشود ممکن است هزینه و زمان زیاد تعمیرات را برای شما به همراه داشته باشد. نشتی در روغن گیربکس باعث میشود  به گیربکس روغن کافی نرسد و گاهی منجر به خاموش شدن ماشین در دنده عقب شود.

   

  چطور میشه این ایراد را رفع کرد؟

  اگر هنگام دنده عقب خودرو لکه های قرمز روی زمین مشاهده کردید، روغن گیربکس باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. رفع نشتی مشکل را حل می کند. فقط نشتی ها را پیدا کنید تا مشخص شود چه چیزی را باید تعویض کنید، تابه ها، پیچ ها یا واشرها.

   

  مبدل گشتاور با توربین را بررسی کنید

  در خودروهای گیربکس اتوماتیک، مبدل گشتاور، روغن گیربکس را تحت فشار قرار می دهد تا نیروی لازم برای تعویض دنده ها را بدهد.

  اگر مبدل گشتاور خراب باشد، خودرو نمی تواند قدرت لازم را در سرعت کم یا در حالت خلاص حفظ کند. همچنین باعث می شود که موتور هنگام قرار دادن درایو یا دنده عقب خاموش شود.

   

  چطور میشه این ایراد را رفع کرد؟

  تعمیر مبدل گشتاور خراب مشکل را حل می کند و خودرو می تواند قدرت لازم را در سرعت های پایین حفظ کند. پس کافیست توربین جهت تعمیرات به یک توربین سازی معتبر سپرده بشه .

   

   

  دریچه گاز را بررسی کنید

  دریچه گاز  وسیله ای است که میزان جریان هوا را به موتور شما کنترل می کند. سرعت چرخش خودروی شما توسط این دستگاه کنترل می شود.

  اگر سوپاپ مسدود یا بسته شده باشد، موتور هوای کافی دریافت نمی کند و خودروی شما در نهایت در دنده عقب خاموش می شود.

   

  چطور میشه این ایراد را رفع کرد؟

  تمیز کردن دریچه هوا مشکل را حل می‌کند زیرا موتور جریان هوای مورد نیاز در سرعت‌های پایین یا در حالت خلاص را به دست می آورد.

   

  نشتی خلاء موتور

  خلاء موتور نسبت هوا به سوخت را در موتور کنترل می کند. اگر هوای زیادی در موتور وجود داشته باشد، به طور موثر کار نمی کند و در نهایت با قرار دادن آن در دنده عقب خاموش می شود.

  بنابراین، برای اینکه موتور شما قدرت مورد نیاز را ارائه دهد، باید هرگونه نشتی در خطوط وکیوم موتور را بررسی کنید.

   

  چطور میشه این ایراد را رفع کرد؟

  مقدار زیادی از نشت خلاء را می توان به راحتی با صداهای خش خش تشخیص داد. همچنین، ممکن است متوجه شوید که ماشین شما همانند گذشته شتاب گیری خوبی ندارد.

  بنابراین، رفع این مشکل برای از بین بردن مشکل خاموش شدن ماشین در دنده عقب و یا درایو  بسیار مهم است.

   

  سوالات متداول

  در اینجا برخی از سوالات متداول در مورد تعویض دنده خودرو، و چه اتفاقی می‌افتد،  و آیا مشکل ایجاد می‌شود، وجود دارد.

   

      1. هنگام سراشیبی با سرعت 75 کیلومتر در ساعت، به طور تصادفی ماشینم را در دنده عقب قرار دادم. شروع به جیغ زدن کرد و دوباره برعکس شد. من بلافاصله آن را در درایو برگرداندم. آیا این کار به گیربکس من آسیب زده؟

  - بله، به گیربکس آسیب می رساند.

   

  1. چرا ماشین من وقتی از دنده عقب به درایو می رود، متوقف می شود؟

  - این ایراد یک مشکل مکانیکی است، میتواند دلیل آن ، سایش، سطح روغن یا می توان گفت پیچ های متصل کننده مبدل گشتاور ممکن است شل شده باشد، بنابراین مطمئن شوید که سفت باشند.

   

  1. ماشین من در دنده عقب می ایستد، اما در حالت خلاص حرکت می کند، مشکل از کجاست؟

  - این مشکل به دلیل خاموش بودن اتصال گیربکس است.

   

        4.چرا با تعویض دنده ماشین من خاموش می شود؟

  -بیشتر اوقات به دلیل دریچه گاز معیوب است. موتور دریچه گاز گاهی اوقات از کار می افتد و نمی تواند صفحه دریچه گاز را تا زاویه مناسب باز نگه دارد. در برخی موارد ممکن است دریچه گاز فقط کثیف باشد و نیاز به تمیز کردن داشته باشد.

  مطالب مفید