علایم خرابی کامپیوتر گیربکس

  علایم خرابی کامپیوتر گیربکس

   

  علایم خرابی کامپیوتر گیربکس

   

  علایم خرابی کامپیوتر گیربکس از جمله مشکلات مهم گیربکس است که باید با آن آشنا باشید . گیربکس یکی از مهم ترین اجزای خودرو شما به حساب میاید . بسیاری از افراد شناخت زیادی درباره قطعات خودرو به خصوص گیربکس ندارند و نمیدانن با انجام چه کارهایی میتوانن گیربکس روان تری داشته باشند.

  یک نمونه از این قطعات کامپیوتر گیربکس یا TCM  مخفف (Transmission Control Module) است. بنابراین، در این مقاله به برخی از علائم خرابی کامپیوتر گیربکس و هزینه تعمیر کامپیوتر گیربکس میپردازیم .

   

  مطالب مفید : تعمیر گیربکس ام وی ام

   

  کامپیوتر گیربکس یا TCM چیست

  کامپیوتر گیربکس یک پردازنده پیچیده است که سیگنال ها را از موتور دریافت می کند و تغییراتی را برای حفظ سرعت، دما و تعویض دنده انجام می دهد. سنسور سرعت ورودی سرعت چرخش را به کامپیوتر گیربکس میفرستد و به آن اجازه می دهد تا سرعت چرخش مبدل گشتاور را تعیین کند.

   

  سنسورهای سرعت چرخ نیز اطلاعات را به کامپیوتر گیربکس ارسال می کنند. از این داده ها برای تعیین زمان جدا شدن گیربکس استفاده می شود، مشابه زمانی که کلاچ را در یک خودروی گیربکس دستی فشار می دهید.

  هنگامی که سنسورها از کار می افتند، کامپیوتر گیربکس اطلاعات اشتباهی را دریافت می کند. بدون داده های مناسب، تنظیماتی انجام می شود که با حالت درست تشابهی ندارد.

   

   

  نشانه های خرابی کامپیوتر گیربکس

  هنگامی که ساعت گیربکس به خوبی کار نمیکند و یا از کار می افتد، ممکن است متوجه تعویض نامنظم دنده ها، گیرکردن خودرو در دنده، لغزش گیربکس یا عدم تعویض دنده شوید. چراغ چک موتور یا چراغ هشدار گیربکس نیز ممکن است روشن شود. همچنین ممکن است مصرف سوخت افزایش یابد یا خودرو به حالت اضطرار برود.

   

  پس بیایید این علایم خرابی کامپیوتر گیربکس را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم.

   

  1. روشن شدن چراغ چک موتور

  اولین علامت هشدار دهنده مبنی بر خرابی کامپیوتر گیربکس، زمانی است که چراغ چک موتور روشن میشود. اگر این حالت در حالی رخ داد که علائم مشکل جابجایی در گیربکس خودرو داشتید بدانید احتمالا ربط به گیربکس دارد .

   

   

  در غیر این صورت، دلایل زیادی برای روشن شدن چراغ چک موتور وجود دارد. روشن شدن چراغ موتور مربوط به  TCM نیست مگر آنکه متوجه علائم دیگری از لیست ما شوید.

   

  بهترین راه برای تشخیص اینکه چرا چراغ چک موتور روشن است، استفاده کد های دستگاه دیاگ است. برخی از رایج ترین کدهای خرابی کامپیوتر گیربکس عبارتند از:

   

  TCM:   p0613  

  TCM:  P0614 یا ECM ناسازگار است

  P0700  : نقص سیستم کنترل گیربکس

  U0101  :  ارتباط از دست رفته با TCM

   

   

  1. روشن شدن چراغ گیربکس

   

  البته تمامی خودروها دارای چراغ گیربکس نیستند. اما اگر خودرو شما این چراغ هشدار را دارد بدانید خرابی کامپیوتر گیربکس می تواند آن را روشن کند.

  با این حال، روشن شدن این چراغ می‌تواند به معنای مشکلات دیگری نیز باشد، مانند پایین بودن سطح روغن گیربکس ، گرمای بیش از حد گیربکس یا فرسودگی اجزای داخلی. بسیاری از این مشکلات علائم مشابهی با یکدیگر دارند که برای تشخیص آن نیاز به بررسی دقیق تری است .

   

   

  1. تغییر نامنظم تعویض دنده

  کامپیوتر گیربکس وظیفه ارسال سیگنال برای تعویض دنده را بر عهده دارد. هنگامی که کامپیوتر خراب می شود، جابجایی دنده ممکن است در زمان های اشتباه یا نادرست رخ دهد. به عنوان مثال، خودرو ممکن است به  حالت خلاص یا دنده دیگری که به آن ربطی ندارد تغییر دهد.

   

   

   

  1. خودرو در دنده گیر کند

   

  وقتی ماشین در یک دنده گیر می کند، بسیار واضح است که مشکلی وجود دارد و این خرابی میتواند نشانه خرابی کامپیوتر گیربکس باشد. این ایراد اغلب در دنده خلاص یا اول اتفاق می افتد.

   

   

  1. خاموش شدن خودرو هنگام تعویض دنده

  عدم توانایی در تعویض دنده نیز می تواند باعث از کار افتادن موتور شود. اگر کامپیوتر گیربکس به دنده ای که خیلی بالا یا پایین است برود، می توانید انتظار داشته باشید که موتور از کار بیفتد.

  این مشابه چیزی است که حتی در گیربکس های دستی نیز اتفاق می افتد.

   

   

  1. افزایش مصرف سوخت

  گیربکس اتوماتیک و موتور دست در دست هم کار می کنند. اگر مشکلی در انتخاب دنده یا زمان تعویض دنده وجود داشته باشد، موتور آسیب می بیند و به خوبی کار نمیکند.

  هرچه گیربکس سخت‌تر کار کند، انرژی بیشتری مورد نیاز است. موتور نیز سوخت بیشتری مصرف می کند و باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

   

  1. لغزش دنده

  اصطلاح "گیربکس لغزنده" به زمانی گفته میشود که گیربکس از دنده خارج می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که گیربکس در بین تعویض دنده‌ها طوری عمل می‌کند که انگار نمی‌تواند دنده بعدی را پیدا کند. بعد از چند ثانیه، ماشین ممکن است به دنده مناسب برود، اما یک مکث کوچک در این بین وجود دارد. لغزش می تواند ناشی از نخرابی کامپیوتر گیربکس باشد، اما احتمالات دیگری نیز وجود دارد. فرسوده بودن  صفحات کلاچ ،خرابی توربین یا همان مبدل گشتاور ، از کار افتادن باندها و ... از دیگر دلایل است.

   

   

  1. حالت اضطرار

  حالت اضطرار یک ویژگی ایمنی در وسایل نقلیه است. هر زمانی که TCM یا ECU تشخیص دهد که خطای خطرناکی وجود دارد، فعال می شود.

   هنگامی که مشکل شناسایی شد، حالت اضطرار برای محافظت از اجزای مهم خودرو فعال می شود  و شما نمی توانید خیلی سریع رانندگی کنید زیرا سرعت کنترل می شود. همچنین ممکن است فقط در یک دنده بماند. این سیستم برای اطمینان از رساندن خودرو  به محلی امن طراحی شده است.

   

   

  کامپیوتر گیربکس در کجا قرار دارد

   

  هر سازنده ای TCM را در مکانی متفاوت قرار می دهد. گاهی اوقات، آن را مستقیماً روی جعبه دنده یا در مکانی تصادفی زیر کاپوت نصب میکنن.

  تنها راه مطمئن شدن این است که به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

   

  هزینه تعمیر کامپیوتر گیربکس 

   هزینه تعمیر کامپیوتر گیربکس بستگی به نوع و مارک خودرو و همچنین خرابی آن دارد و خیلی وقت کامپیوتر گیربکس قابل تعمیر نمیباشد و باید آن را تعویض کرد. در خودرو های چینی گاهی پیش میاد که یک کامپیوتر 

  تعمیری و حتی نو هم با خودرو سازگار نشود و مجدد باید تعویض بشه . ولی ما در گیربکس آپ با سال ها تجربه در خصوص تعمیر گیربکس های اتوماتیک به شما این اطمینان رو میدیم که تعمیر کامپیوتر گیربکس شما به

  بهترین صورت و کمترین هزینه در کل غرب تهران صورت میگیرد . جهت اطلاع از هزینه تعمیر کامپیوتر گیربکس لطفا با شماره 09195095009 تماس حاصل فرمایید . 

   

  مطالب مفید