علت گیر کردن دنده در پارک

  علت گیر کردن دنده در پارک

   

  علت گیر کردن دنده در پارک


  علت گیر کردن دنده در پارک به عوامل زیادی بستگی دارد که در این مقاله سعی داریم این دلایل را به شما معرفی کنیم و مهم تر از آن ها اینکه چه کارهایی در اینجور مواقع باید انجام بدهید تا آسیب کمتری به گیربکس خودرو شما وارد شود . وقتی پشت فرمان ماشینتون میشینید، انتظار دارید کلید را بچرخانید و شروع به رانندگی کنید. بنابراین، وقتی دنده گیر مکنه و از پارک خارج نمی‌شه، بسیار نگران کننده ست .

  چرا ماشین من از دنده پارک خارج نمیشه ؟

  مطالب مفید : تعمیر گیربکس ام وی ام


  ممکن است خودروی شما به دلیل فشار شدید روی گیربکس در شیب تند نتواند از پارک خارج شود. همچنین می تواند ناشی از خرابی اینترلاک شیفتر یا خرابی سوئیچ ترمز باشد که به راحتی قابل تعمیر هستند.

  در اینجا اطلاعات دقیق تری در مورد دلایل رایج گیر کردن دنده در پارک وجود دارد:

  زیاد بودن فشار روی محورها

  اگر شما خودرو خود را در شیب تند پارک کنید، محورهای ماشین فشار بسیار بیشتری نسبت به حالت عادی تحمل میکنن. در این مواقع به دلیل فشار زیادی که به دنده پارکینگ وارد می شود و به دلیل این وزن زیاد، جابجایی خودرو از موقعیت پارک دشوار است و منجر به گیر کردن دنده در پارک میشود .

  تنها راه حل این فشار، حرکت دادن خودرو است. با کمک شخص دیگری، باید ماشین را به اندازه کافی تکان دهید تا آن را از پارک خارج کنید. در غیر این صورت، برای کاهش این فشار باید از یک یدک کش کمک بگیرید.
  بهترین راه برای جلوگیری از گیر کردن دنده در پارک در موقعیت های پر شیب این است هنگام توقف در شیب تند ابتدا ترمز دستی را بکشید. با کشیدن ترمز دستی قبل از قرار دادن گیربکس در پارک، تمام وزن را روی مجموعه ترمز قرار می دهید.

  خراب شدن اینترلاک شیفتر

  تمامی خودروهای مدرن مجهز به سیستم اینترلاک شیفتر هستند. این ویژگی مانع از جابجایی تصادفی خودرو به درایو یا دنده عقب در زمانی که مناسب نیست، می شود. برای غیرفعال کردن اینترلاک شیفتر، معمولاً باید پدال ترمز را فشار دهید.


  وقتی این سیستم از کار بیفتد، نمی‌توانید ماشین را از پارک خارج کنید و دنده در پارک گیر میکند. برخی از تولیدکنندگان خودرو این سیستم را فقط برای مواقع اضطراری نصب می کنند. در این صورت، ممکن است بتوانید اینترلاک را لغو کنید و دنده را تغییر دهید.

  همچنین گاهی میتوانید با چرخاندن کلید به سمت جانبی و قرار دادن دنده در حالت N ، سیستم را دور بزنید. همچنین در بسیاری از خودرو ها با یک پیچ گوشتی سر صاف میتوانید به قفل دنده دستی در زیر مجموعه تعویض دنده دسترسی پیدا کنید و دکمه آن را بزنید و خودرو را ار حالت پارک خلرج کنید . البته موقعیت این دکمه در همه خودرو ها یکسان نیست و باید برای دریافت موقعیت دقیق این دکمه به دفترچه راهنما خودرو خود بپردازید

  خرابی سوئیچ ترمز

  برای اینکه اینترلاک شیفتر همانطور که در نظر گرفته شده است کار کند، پدال ترمز باید عملکرد درستی داشته باشد. با فعال شدن سوئیچ ترمز، سیستم تشخیص می دهد که چه زمانی پدال ترمز گرفته می شود، بنابراین می تواند شیفتر را آزاد کند.

  به همین علت، اگر سوئیچ از کار بیفتد، عملکرد اینترلاک نیز ممکن است به مشکل روبرو شود. یعنی طوری به کار خود ادامه می دهد که انگار روی پدال ترمز پا گذاشته نشده است.

  برای تشخیص معیوب بودن سوئیچ ترمز، می توانید از یک فرد دیگر بخواهید هنگام پا گذاشتن روی پدال، چراغ های ترمز را چک کند. اگر چراغ ها روشن نمی شوند، ممکن است سوئیچ خراب باشد، البته برای تشخیص کامل به یک مولتی متر نیاز دارید.
  خوشبختانه، تعویض سوئیچ ترمز کار ساده ای است. و برای تعویض آن نیاز به هیچ تجربه پیشرفته ای ندارید و خودتان نیز میتوانید این کار را انجام دهید .

   

  خرابی گیربکس

  در برخی موارد ، ممکن است قطعات داخلی گیربکس اتوماتیک آسیب دیده باشد که باعث گیر کردن دنده در پارک میشود. برای تشخیص این علت به ابزارهای پیشرفته و دانش تخصصی برای بررسی صحیح نیاز دارید که مجموعه گیربکس آپ با سال ها تجربه در خصوص گیربکس های اتوماتیک به صورت رایگان در کمتر از 10 دقیقه ایراد خودرو شما را به صورت کاملا دقیق عیب یابی میکند .

  وقتی ماشین از پارک خارج نمی شود چه باید کرد؟


  وقتی ماشینتان در دنده پارک گیر کرده و خارج نمیشود ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید سپس به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید :


  1. وزن را تنظیم کنید


  اگر وزن خودرو شما را از جابه‌جایی از حالت پارک باز می‌دارد، ممکن است بتوانید با مقداری نیرو گیره پارکینگ را آزاد کنید. قبل از اینکه بخواهید دنده را از پارک خارج کنید، پدال ترمز را حتما محکم فشار دهید.

  اگر این کار کارساز باشد، ممکن است هنگام درگیر شدن گیربکس، صدای بلندی به گوشتان برسد که جای نگرانی نیست. همچنین می توانید از یک فرد دیگر کمک بگیرید تا خودرو شما را را کمی تکان دهد، به این امید که مقداری از وزن خودرو را کاهش دهید.

  2. به چراغ های ترمز نگاه کنید


  اگر این مشکل ناشی از فشار نیست، وقتی پدال را فشار می‌دهید، از کسی بخواهید به چراغ‌های ترمز نگاه کند. وقتی چراغ ها کار نمی کنند، به بررسی فیوزها بپردازید.

  اگر همه چیز خوب به نظر می رسد، زمان آن رسیده است که دلایل دیگر کار نکردن سوئیچ را عیب یابی کنید. اگر خودرو دارای سیستم امنیتی است، ممکن است لازم باشد آن را غیرفعال کنید. متأسفانه، سوئیچ ترمز می تواند دو مدار مختلف داشته باشد، بنابراین حتی اگر چراغ های ترمز کار می کنند، ممکن است همچنان ایراد از سوئیچ ترمز باشد.

   

  3. دکمه شیفتر اینترلاک را لغو کنید


  در برخی از خودروها، می توانید دکمه اینترلاک تعویض دنده را لغو کنید. به زیر درب شیفتر نگاه کنید تا ببینید آیا رهاسازی وجود دارد یا خیر.

  البته این فقط به طور موقت مشکل را برطرف می کند. و شما باید عیب را تعمیر کنید، به خصوص اگر چراغ های ترمز به درستی کار نمی کنند.

   

  4. به مکانیک مراجعه کنید


  اگر هیچ یک از این راه حل های بالا مشکل را برطرف نکرد، باید از یک تکنسین بخواهید تا دوباره بررسی کند. از آنجایی که نمی توانید خودرو خود را حرکت دهید فقط کافیست یک تماس با مجموعه گیربکس آپ بگیرید تا ما یدک کش مجموعه را خدمتتون ارسال کنیم و خودرو را همانند روز اول در کمتر از 3 روز به شما تحویل دهیم.

   

   

  مطالب مفید