علائم خرابی خنک کن گیربکس

  علائم خرابی خنک کن گیربکس


  علائم خرابی خنک کن گیربکس رو حتما جدی بگیرید و به محض مشاهده این نشانه ها به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید. خنک کن گیربکس باعث میشه که گیربکس خودرو شما در دمای مطلوب نگه داشته شود. حال خنک کن به درستی کار نکند ، می تواند مشکلات جدی برای گیربکس ایجاد کند. در اینجا نحوه تشخیص و علائم خرابی خنک کن گیربکس را با همدیگر بررسی میکنیم. خودروهای اتوماتیک جدید معمولا دارای خنک کن گیربکس هستند که در داخل آن تعبیه شده است. هنگامی که این قطعه ارزشمند از کار بیفتد و یا به خوبی کار نکند ، منجر به مشکلات مختلفی در گیربکس می شود. به همین دلیل، هوشمندانه است که در مورد علائم خرابی خنک کن گیربکس بدانید تا مراقب هر گونه مشکلی باشید.

   

  مطالب مفید : تعمیر گیربکس ام وی ام

   

   

  خنک کن گیربکس چیست ؟


  خنک کن گیربکس به عنوان یک رادیاتور کوچک برای گیربکس اتوماتیک عمل می کند. تقریباً به همان روشی که رادیاتور برای موتور عمل می کند خنک کن نیز به همان صورت عمل می کند. وظیفه گردش روغن گیربکس و خنک کردن آن را بر عهده دارد.
  روغن گیربکس داغ از طریق یک خط فلزی خارج می شود. روغن داغ وارد خنک کن می شود و در آنجا دمای آن پایین آورده میشود. پس از حذف گرما، سیال از طریق خط دیگری به گیربکس باز می گردد.

  اگر خنک کن به درستی کار کند ، گیربکس کارآمد است و در سطوح بهینه کار می کند. همچنین تعویض دنده ها نرم‌تر است و به طولانی‌تر شدن عمرگیربکس کمک می‌کند.


  نشانه های خرابی خنک کن گیربکس

   

  نشت روغن گیربکس


  نشتی روغن ممکن است به دلیل خرابی خنک کن گیربکس رخ دهد. اگر می بینید که مایعی از زیر جعبه دنده، زیر کولر یا زیر رادیاتور نشتی دارد، باید هرچه سریع تر نگاه دقیق تری بکنید.
  خطوطی که از گیربکس تا خنک کن می‌روند ممکن است دچار نشتی شوند و قبل از اینکه گیربکس تمام روغن خود را از دست بدهد، باید تعمیر شوند. بهتر که وقتی روغن در حال نشت است، به رنگ آن نگاهی بیندازید. رنگ روغن گیربکس وقتی تازه است معمولا قرمزاست . اگر رنگ روغن در حال قهوه ای شدن است، میتوانید هنگام رفع نشتی روغن را نیز تعویض کنید .

   

  بالا رفتن دمای گیربکس


  درست همانطور که موتور خودرو شما برای باقی ماندن در دمای مناسب به مایع خنک کننده نیاز دارد، گیربکس نیز به همین صورت است. از آنجایی که خنک کن گیربکس دمای روغن را کاهش می دهد، دور از ذهن نیست که گیربکس در هنگام خرابی خنک کن گیربکس داغ شود.
  داغ شدن گیربکس میتواند منجر به آسیب داخلی شود، به همین دلیل است که باید علائم خرابی خنک کن گیربکس را جدی بگیرید و در اسرع وقت آن را تعمیر کنید. همچنین ، بهتر است زمانی که گیربکس بیش از حد گرم شده است رانندگی نکنید.

   

  روشن شدن چراغ های هشدار


  روشن شدن چراغ های هشدار که بستگی به مدل خودرو شما دارد یکی دیگر از علائم خرابی خنک کن گیربکس است . در برخی موارد، چراغ چک موتور نیز روشن می شود.
  برخی از خودرو ها چراغ جداگانه گیربکس دارند. با هر دو چراغ هشدار روی داشبورد، باید رانندگی را متوقف کنید سریعا نسبت با آنها اقدام کنید.

   

  تعویض دنده ضعیف


  در برخی مواقع در هنگام تعویض دنده مشکل ایجاد میشود. البته، این مشکلات ممکن است با اکثر خطاهای دیگر گیربکس نیز رخ دهد، بنابراین برای تعیین اینکه آیا خنک کن ایراد دارد یا خیر، به بررسی دقیق تری نیاز دارید.

   

  صدا های نا متعارف گیربکس


  بدون مقدار مناسب روغن و یا زمانی که خن کن از گرمای بیش از حد گیربکس جلوگیری نمی کند، ممکن است صداهای عجیبی از گیربکس به گوش برسد. ممکن است صدای ناله یا غرغر بشنوید، به خصوص در زمان تعویض دنده ها، به دلیل عدم روغن کاری مناسب.
  هرگونه از این صداها را باید جدی گرفت و اگر می خواهید از خرابی گیربکس جلوگیری کنید، رانندگی را متوقف کنید.

   

  کمبود روغن گیربکس


  کمبود روغن گیربکس هم یکی دیگر از علائم خرابی خنک کن گیربکس و بهتر است که به طور منظم سطح روغن گیربکس را چک کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه کار می کند. اگر اینطور هستید، می توانید در اوایل مشکلات آن را تشخیص دهید .
  با پر کردن و برگردادندن سطح روغن به حالت استانداردش مشکل برطرف نمیشود و همچنان خنک کن ایراد دارد و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید تا نشتی برطرف شود .

   

  مطالب مفید