نشانه های خرابی دسته موتور

   

  نشانه های خرابی دسته موتور


  نشانه های خرابی دسته موتور را اگر بشناسید ممکن است از هزینه های گزافی که برای گیربکس ایجاد شود جلوگیری کنید پس این مقاله را جدی بگیرید و به این نشانه ها دقت کنید . وقتی همه چیز همانطور که باید کار می کند، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما زمانی که در حین رانندگی احساس می‌کنید که چیزی تغیر کرده است و همه چیز به خوبی پیش نمیرود باید نگران شوید و آن را جدی بگیرید. وقتی دسته موتور ها یا همان پایه های گیربکس شما شروع به فرسودگی می‌کنند، می تواند منجر به مشکلات و تعمیرات گران قیمت شود و به سرعت به شیلنگ ها، تسمه ها و حتی شاسی خودرو شما سرایت کند.

   

  مطالب مفید : تعمیر گیربکس اتوماتیک

   

  علائم خرابی دسته موتور

   

  صدای کوبیدن


  شایع ترین علائم خرابی دسته موتور ، صدای کوبیدن است که از گیربکس شنیده میشود. دسته موتور ها گیربکس شما را در جای خود نگه می دارد، بنابراین اگر فرسوده شوند یا به طور کلی خراب شوند، در حین حرکت خودرو ، انواع صداها را میتوانید از داخل کاپوت بشنوید. این صداها به خصوص در هنگام چرخش، شتاب گیری، ترمزگیری یا استارت و خاموش کردن خودرو شما بیشتر شنیده خواهد شد. این صدا ها بر اساس میزان خرابی دسته موتور ها متفاوت است.

   

  لرزش های بیش از حد


  وقتی چیزی به بزرگی گیربکس شما در حال لرزش است، مطمئناً آن را احساس خواهید کرد. وقتی گیربکس به قسمت‌های مختلف خودرو برخورد می‌کند، تغییرات و لرزش های زیادی را حس می‌کنید، قبل از اینکه این ایراد بدتر شود، و از یک لرزش ساده بزرگتر شود به آن رسیدگی کنید.هرچه گیربکس بیشتر جابجا شود، این لرزش ها را را بیشتر احساس خواهید کرد.

   

  خم شدگی شاسی


  اگر دسته موتور های خودرو شما خیلی آسیب دیده باشند و آن را تعمیر نکنید، ممکن است به شاسی خودرو شما آسیب برساند و باعث خمیدگی در شاسی شود. هر بار که گیربکس جابجا می شود، با قاب برخورد می کند و این نیرو را به شاسی انتقال میدهد. هر چه نیروی بیشتری به شاسی وارد شود ممکن است آسیب پر هزینه تری روی دست شما بگذارد پس خرابی دسته موتور ها را جدی بگیرید و قبل از هرگونه هزینه اضافه ای نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید .

   

  افتادگی موتور و یا گیربکس


  اگر به زیر موتور و یا گیربکس نگاه کردید و دیدید که موتور یا گیربکس شما آویزان شده یا از جای خود خارج شده است، به دسته موتور جدید نیاز دارید. همچنین، ممکن است افتادگی گیربکس یا موتور به صورتی باشد که به برخی دیگر از نیز آسیب رسانده باشد.

   

  ترک خوردگی یا فرسودگی بوش ها


  حتی اگر به زیر خودرو نگاه کردید و گیربکس یا موتور آویزان یا افتاده نبود، به این معنی نیست که همه چیز خوب است و فقط به این معنی است که هنوز اوضاع آنقدر بد نشده است. به بوش ها نگاه دقیق تری بیندازید. اگر بوش ها ترک خورده یا فرسوده شده اند، باید آنها را تعویض کنید. خبر خوب این است که شما زود به مشکل پی برده اید و هنوز نیازی به تعمیر اضافی ندارید. اما این بدان معنا نیست که باید آن را به تعویق بیندازید، زیرا اگر این ترک‌های کوچک را نادیده بگیرید، می‌توانند به سرعت به مشکلات بزرگی تبدیل شوند.

   

  دسته موتور چیست


  دسته موتور و یا همان پایه گیربکس دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که از نام آن نیز معلوم است .که دسته موتور همان چیزی است که گیربکس شما را روی قاب نصب می کند. قاب تنها عضو خودروی شما ست که به اندازه کافی محکم است تا بتواند تمام وزنی را که با موتور و گیربکس شما وارد می شود تحمل کند و پایه ها از جابجایی آن در حین رانندگی جلوگیری می کنند.
  این قطعه خیلی ساده به نظر میرسد، اما اگر به درستی کار نکند، با انواع مشکلات مواجه خواهید شد.

   

  دسته موتور در کجا قرار دارد


  دسته موتورها بین قاب و گیربکس قرار دارند. محل نصب گیربکس بسته به این که خودرو شما دیفرانسیل جلو، دیفرانسیل عقب یا 4wd است، کمی متفاوت است.
  پیدا کردن پایه گیربکس یا دسته موتور ها ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. ابتدا، گیربکس خودرو خود را پیدا کنید و محل تلاقی آن با قاب خودرو را پیدا کنید. این جایی ست که دسته موتورها را پیدا خواهید کرد. دسته موتور معمولاً دارای یک پیچ است که از طریق قاب و گیربکس شما عبور می کند و آنها را با یک مهره به هم وصل می کند. پیچ همچنین از خود بوش عبور می کند که می تواند در قاب قرار گیرد.

   

  زمان تعویض دسته موتور ها


  دسته موتور ها معمولاً در طول عمر خودرو دوام می‌آورند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است آسیب ببینند یا زود فرسوده شوند. می توانید انتظار داشته باشید که آنها در اکثر مدل های خودرو حداقل 150000 کیلومتر دوام بیاورند.

   

  آیا دسته موتور فرسوده و خراب می تواند روی تعویض دنده تأثیر بگذارد


  یک دسته موتور خراب مطمئناً می تواند روی تعویض دنده تأثیر بگذارد. اگر دسته موتور شما خراب باشد و گیربکس در موقعیت صحیح ثابت نشده باشد، می تواند باعث ایجاد کشش در اتصال دنده، میل درایو یا سیم کشی شود که می تواند بر عملکرد تعویض دنده تأثیر بگذارد.

   

   

  مطالب مفید